Donmayan IPTV

IPTV kullanıcıları genel olarak donma, kayma ve hata raporları ile karşılaşmaktadır. Bunun belli başlı sebebi ise internet hızı ile alakalıdır. Bilgisayar, mobil cihaz veya tablet gibi elektronik cihazlarda film izleyen kullanıcılar neden sürekli donma problemleri ile karşılaşır? IPTV donma sorunlarına ne sebep olur? Donmayan IP TV için neler gereklidir?

IPTV donma sorunlarına ne sebep olur?

IPTV donma sorunları film, dizi veya radyo programlarını kullanmak isteyenler genel olarak problemler ile karşılaşabilir. Ancak bazı pratik çözümler ve genel bilgi uygulamalarıyla sorunları kısa yoldan çözebilirsiniz. İlk etapta donma problemlerinin asıl kaynağı bağlı olduğunuz modem ve kullandığınız internetin hızıdır. Modem ayarlarınız da bir eksiklik veya kontrol edilemeyen sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Yetkili internet sağlayıcısı ile görüşerek bu sorun ile alakalı fikir alabilirsiniz.

Diğer önemli sorun ise internet hızınızdır. En düşük kaliteli (480P, 720P, SD) yayın için en az 5 MBPS ve en yüksek kaliteli (HD, UHD, 4K) yayın için en az 12 MBPS internet hızına sahip olmanızda fayda vardır. Böylece izleyeceğiniz programlar için en sağlıklı çözümü elde etmiş olursunuz. İnternet hızınızın kaç olduğunu bilmiyorsanız çeşitli “hız testi” siteleri mevcuttur. Hızlıca değerlerinizi ölçerek problemi çözmeye odaklanabilirsiniz.

Donmayan IPTV için neler gerekir?

Wi-Fi bağlantısı kurduğunuzda oluşan donma, kasma ve sayfa hatalarında ise öncelikle modemi kapat aç yapabilirsiniz. Bu tavsiye işe yaramadıysa modeminizin tarayıcı üzerinde bulunan kontrol (yönetim) panelini kullanarak fazlalık cihazları devre dışı bırakabilirsiniz. Bunlar kasma ve donma sorunlarını ortadan kaldırmanız için kesin çözümlerden bazılarıdır.

Bir diğer internet hızını arttırma ve donma sorunlarını ortadan kaldırma yolu ise DNS veya VPN kullanarak çözüm yolunu oluşturmaktır. DNS ile direkt cihaz üzerinden belirli ip adresinizi manuel olarak değiştirebilir ve farklı değerler atayarak oluşan problemi ortadan kaldırabilirsiniz. VPN kullanımı ise internetinizi farklı ülke ağlarına bağlı olarak gösterme yöntemidir. Böylece film veya dizi izlerken farklı ülke üzerinden bağlantınızı gerçekleştirerek, MBPS değerlerinizin o ülkenin hızına göre yükseltebilirsiniz. Böylece yaşayacağınız donma sorunları ortadan kalkmış olacaktır.

Post not found !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir